
A konyhákban a keresztszennyeződés jelenti az egyik legnagyobb veszélyt az élelmiszerbiztonságra. Az ételek keresztszennyeződése azt jelenti, hogy az egyik ételről baktériumok, mikroorganizmuoks, vagy egyéb nem kívánatos elemek kerülnek át a másikra, ami allergiás, vagy mérgezési reakcióhoz is vezethez. Nagyon fontos, hogy ennek a legkisebb kockázatát is elkerüljük!
Keresztszennyeződés több módon is történhet:
- Ételről ételre
- Emberről ételre
- Eszközről ételre
Az alábbi tippek betartásával hozzájárulhatunk a keresztszennyeződések és étellel kapcsolatos betegségek kialakulásához vendégeink körében.
Szeretné, ha csapata átismételné az Élelmiszerbiztonság alapjait?
Ingyenes UFS Academy képzéstárunkban elérhető egy kompakt Élelmiszerbiztonsági tréning, mely a hazai szabályozások szerint készült.

1. Ellenőrizzük a beérkező friss alapanyagokok hőmérsékletét
A friss alapanyagok érkezésekor minden áru hőmérsékletét mérjük meg. Ha a hőmérséklet nem megfelelő, a baktériumok gyorsan megtelepedhetnek és elszaporodhatnak, ami betegségek kialakulásához vezethet.
Így tehát ha az áru hőmérsékletét nem találjuk jónak, hívjuk azonnal a beszállítónkat és küldjük vissza a szállítmányt.

2. Tartsuk távol a toxikus anyagokat az ételtől
A mérgező anyagokat és tisztítószereket az ételtől teljesen elkülönítve tároljuk. Soha ne tegyünk veszélyes anyagot ételek fölé.

3. Semmit ne tároljunk a padlón
Ne tartsunk semmilyen dobozt a földön, csak polcon, vagy erre kialakított, magasított felületen, ahogyan ezt a legtöbb szabályozás ki is mondja. A padló baktériumok forrása lehet.

4. Tartsuk rendben a raktárhelyiségünket
Rendszeresen bizonyosíodjunk meg arról, hogy a raktárunk és az ott tárolt élelmiszerek tiszták és higiénikusak. A raktárhelyiség ha lehetséges legyen zárható, hogy ezzel is biztosítstuk hogy száraz és kártevőmentes legyen.

5. Alkalmazzunk FIFO rendszert
A FIFO a First-In First-Out, azaz az első be, első ki raktározási elvet. A legközelebbi lejáratú termékeket helyezzük a raktárban a legelőre, míg a hosszabb szavatossági idejűek hátrébb kerülhetnek. Ezzel biztosíthatjuk, hogy minél frissebb alapanyagokat használjuk és minimalizáljuk a veszteségeket.

6. Címkézzünk!
Kész, vagy frissen elkészült ételeknél mindig jelöljük, hogy mikor csináltuk! A legjobb, ha matricát, címkét használunk amin felűntejük a dátumot, az étel nevét és minden egyéb, számunkra fontos információt.
Étel keresztszennyeződés: Mit tegyünk és mit ne tegyünk?
-
TEGYÜK
NE TEGYÜK
- Tartsuk távol a nyers alapanyagokat a már megfőtt ételtől
- Ne vágjunk nyers és készétlet ugyan azon a vágódeszkán
- Tartsuk a már elkészült húst a nyers hús felett a hűtőben
- Ne nyúljunk nyers hús után főtt ételhez kézmosás nélkül
- Tartsuk az ételt letakarva és védve
- Ne nyúljunk a szemeteshez a kezünkkel
- Folyamatosan tiszítsuk és fertőtlenítsük minden eszközök és felületünk
- Ne használjuk ugyan azt a kést a nyers és készételekhez anélkül, hogy elmosogatnánk
- Viseljünk tiszta munkaruhát
- Mindig mossunk kezet, mielőtt az ételhez nyúlunk